دکتر اشکان اژدری، رییس مرکز، روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه رویداد شتاب چابهار با محوریت دریا در مرکز همایش ها و نمایشگاه های بین المللی منطقه چابهار ضمن خوشامدگویی و قدردانی از حامیان و شرکت کنندگان رویداد، بیان داشت: با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد دریا محور که بیانگر عمق توجه ایشان به توسعه ظرفیت های دریایی و همچنین توسعه سواحل مکران است ایجاب می کند که ایده های فناورانه در این حوزه برای ایجاد کسب و کارهای پایدار منطقه مورد حمایت قرار گیرند تا شاهد شکوفایی اقتصادی و پیشتاز در بازارهای رقابتی این حوزه باشیم. در ادامه بیان کرد: در این رویداد افرادی با ایده های خلاقانه شناسایی شده که می توانند ایده هایشان را به عنوان فناوری نوین به حوزه شیلات ارائه کنند. این نخستین رویدادی است که با این هم افزایی انجام شده است که در نتیجه آن شاهد خلق و پرورش ایده های خلاق در سواحل مکران و معرفی ایده ها به سرمایه گذاران و حمایت آنان از طریق مجموعه های دانشگاه بین المللی و واحدهای مربوطه هستیم. با ایجاد کسب و کارهای نوین در این حوزه با توجه به حمایت هایی که از ایده ها می شود شرکت کنندگان به صورت شرکت های دانش بنیان یا واحدهای فناور در زیرمجموعه‌های پردیس پارک علم و فناوری چابهار مشغول به فعالیت خواهند شد.
شرکت کنندگان در مدت سه روز رویداد کار تخصصی منتورینگ ایده ها را تجربه کرده و با مشاوره منتورها و مربیان تلاش کردند که ایده هایشان را به یک مدل کسب و کار تبدیل کنند. 21 ایده دراین رویداد مطرح شد که از بین آنها 11 عنوان با رای گیری شرکت کنندگان، منتورها و مربیان انتخاب شدند.منتورها و مربیان با آموزش ، مشاوره و در اختیار قرار دادن تجارب خود به تیم های شرکت کننده برای بیان طرح توجیهی ایده خود کمک کردند و در نهایت سه ایده به عنوان ایده برتر مشخص شد .سه ایده برتر و همچنین ۱۰ ایده آخر مورد حمایت دانشگاه بین المللی چابهار و پارک علم و فناوری سیستان و بلوچستان قرار گرفت و جوایزی به سه ایده برتر نیز تعلق گرفت.
در این رویداد رئیس مرکزدکتر اشکان اژدری ورئیس بخش بوم شناسی مرکز سرکار خانم دکتر امینی خویی بعنوان مربی در کنار تیم های شرکت کننده نقش داشتند.در مرحله اول از بین 21 عنوان مطرح شده سه ایده همکاران مرکز، انتخاب و در نهایت یک گروه با موفق به کسب مقام سوم ایده برتر شد همچنین دو ایده ی دیگر تحت حمایت عوامل اجرایی قرار گرفت.